سازه نگهبان نیلینگ (Nailing Guardian Structures) در بخش اعظمی از پروژه های ساختمانی ضروری می باشد وزمینی که خاکبرداری شده است که جداره های آن قائم یا در حدود قائم می باشد . این عملیات نیلینگ احتمال دارد به منظور احداث زیرزمین , کانال , منبع آب و … . شکل گیرد . فشار جانبی وارد بر این جداره ها ناشی از رانش خاک بر اثر وزن خاک و نیز سربارهای احتمالی روی خاک کنار گود می‌باشد . این سربارها می‌توانند دربرگیرنده خاک بیشتر از تراز افقی در حاشیه گود , ساختمانهای همسایه , بارهای ناشی از بهره‌برداری از معابر مجاور و … . باشند .

سازه نگهبان نیلینگ چیست

هدف از اجرای سازه نگهبان چیست؟

برای جلوگیری از ریزش خاک و عواقب منفی احتمالی ناشی از این خاکبرداری , سازه های موقتا را برای مهار خاک وتبعات منفی آن اجرا می نمایند که به آن “ سازه نگهبان ” میگویند .

اهدف اصلی ایمن سازی جداره های گود با سازه ی نگهبان عبارتند از :

۱ – محافظت جان انسانهای خارج و درون گود
۲ – محافظت اموال بیرون و درون گود
۳ – مهیا آوردن وضعیت امن و مطمئن برای اجرای کار

سازه نگهبان موقت چیست؟

سازه نگهبان موقت را با توجه به گونه خاک , ارتفاع گود و فشار ناشی از ساختمان های همسایه می شود به صورت ها و شیوه هایی نظیر مهارسازی , دوخت به پشت , دیواره دیافراگمی , مهار متقابل , اجرای شمع , سپرکوبی و ایجاد خرپا اجرا نمود .

شمع بندی یا تنگ بستن بدنه های گود به دو طرز چوبی یا فولادی انجام می شود :
۱ – شمع بندی چوبی : شمع چوبی عبارتست از تیرگرد یا چهار تراشی که از آسانسور الواری متکی است که خویش بر بدنه ی گود ( یا دیوار ساختمان همسایه ) تکیه دارد . از زیر در زمین کف گود , با زاویه ای حدود ۴۵ درجه پایدار گشته است .سازه نگهبان موقت چوبی
۲ – شمع بندی فولادی : در شمع بندی فولادی از تیرآن ساده یا ناودانی ( ناودانی صرفا برای پشت بند ) به کار گیری می شود . به پشت بند عمودی یک نبشی جوش شده‌است و شمع با زاویه ای حدود ۴۵ درجه توسط نبشی به پشت بند پیوند می خورد .

جای نشستن شمع بر روی زمین , تیرآهنی یا ( ناودانی ) است که با میخ های قدرتمند در زمین سفت شده‌است . مسافت شمع ها از یکدیگر نسبت به ارتفاع و فشار نتایج از گود انتخاب می شود . هرچه عمق گود اضافه باشد , مسافت ی شمع ها از یکدیگر کمتر خواهد شد . در صورت نیاز , می توان از دو سطر شمع در ابتدا و زیر بهره مند شد .سازه نگهبان موقت فولاد

خواسته از دیوارهای بازدارنده در سازه نگهبان چیست؟

دیوارهای مانع :

در گودبرداری هایی که زمین ریزشی دارا هستند , گهگاه ساخت شیب , موجب کار و هزینه ی مازاد برای حمل خاک و بازگشت دوباره آن پس از احرای ساختمان می شود . در چنین مواقعی می توان مبادرت به ساخت دیوارهای بازدارنده نمود . این مدل دیوارها به حالت های مختلف و با مصالح گوناگون ساخته میگردند .

دیوارهای مانع چوبی :

این گونه دیوارها از الوارهای به پهنا ۲۰ تا ۳۰ و ضخامت ۴ تا ۵ سانتی متر درست شده است بدین ترتیب که الوارها را با استفاده از چکش های مکانیکی , در نزدیکی محل گودبرداری می کوبند و آن را , قدری بیش از عمق گودبرداری , در زمین فرو می نمایند . به قسمت انتهایی الوارها ورق های فولادی نوک تیز نصب می نمایند تا در هنگام فرو رفتن در زمین و عبور از لایه های سفت از ایستادگی کافی برخوردار بوده و فرورفتن آنان‌را راحت خیس نماید .دیوارهای مانع چوبی

دیوارهای مانع فلزی :

برای ساخت دیوارهای مانع , بعضی اوقات به جای به کارگیری از تخته , از صفحه های فلزی که دارنده ضخامت کمتری بوده و در نتیجه خوبتر در زمین فرو میروند و توان ایستادگی آنها هم اضافه است به کارگیری می نمایند .دیوارهای مانع فلزی

نحوه اجرای سازه نگهبان نیلینگ

اگر شما نیز قصد این کار را دارید که اجرای سازه نگهبان نیلینگ را انجام دهید پس بهتر است که به دنبال شرکتی باشید که عملیات نیلینگ را به صورت اصولی و حرفه ای انجام دهد سازه نگهبان به روش نیلینگ بسیار متفاوت است و باید توسط افراد متخصص انجام شود و شما اگر در هر قسمت از تهران می باشد می توانید با ارتباط با شرکت ایستا پی سازه نگهبان نیلینگ را به صورت عالی انجام دهید.